with Brak komentarzy
Kyoshi Hidetoshi Nakahashi Karate Do Shito Ryu

Autor: Andrzej Kozak © Opublikowano: 05.07.2019


"Nauczyciel Karate to ktoś, kto zawsze ma dużo dobrej energii do przekazania uczniom. Nigdy nie jest zmęczony, zawsze pogodny, przy jednoczesnej biegłości technicznej (...) Karate jest proste - trzeba pracować nad sobą, żeby potem przekazać to uczniom. Nie ma ostatecznego dyplomu - trzeba wciąż iść dalej, ciągle się uczyć i rozwijać."

KYOSHI HIDETOSHI NAKAHASHI


Takiego sensei Nakahashiego pamiętam. Uśmiechniętego, charyzmatycznego, emanującego fantastyczną energią... i niesamowicie biegłego w sztukach walki. Doskonałego nauczyciela. Prawdziwego mistrza.


Urodził się 7 listopada 1944 r. w Kobe, w Japonii. W wieku lat 11 rozpoczął trening Karate-do Shito-ryu. Większość życia uczył go KENEI MABUNI – syn KENWY MABUNIEGO, twórcy Shito-ryu. Po wielu latach treningu, w roku 1976 Nakahashi uzyskał stopień mistrzowski 6. dan i wyjechał do Francji.


Na Korsykę trafił trochę przypadkiem, ale zakochał się zarówno w „Wyspie Piękna”, jak i w jednej z jej mieszkanek – Marie-Jo. Tam założył rodzinę oraz szkołę Karate. DŌJŌ TO MOJE SERCE – mawiał swej żonie. Wszystko zostawiasz w szatni. W Karate liczy się tylko teraźniejszość.

Hidetoshi Nakahashi Corsica

Na turniejach Karate szybko okazało się, że uczniowie jego dōjō przerastają innych zawodników w każdej konkurencji. To były efekty nauczania Nakahashiego – jego filozofii treningu, metodyki, doświadczenia, podejścia do uczniów.


W kolejnych latach stał się osobą powszechnie znaną w świecie Karate. Piastował ważne stanowiska w różnych organizacjach, a sam rozwinął Europejską Federację Karate-do Shito-ryu, która stała się oddziałem organizacji jego nauczyciela, Keneia Mabuniego.


Mistrz Nakahashi poświęcił życie nauczaniu i popularyzacji Karate-do Shito-ryu. Podróżował po Europie, prowadził seminaria, organizował, występował, publikował – działał. W 1985 r. ukazało się pierwsze wydanie książki „Shito-ryu Karate-do” zawierającej opracowania dziesięciu kata. Licha kserokopia tej książki dostała się w moje ręce 11 lat później i była to dla mnie kopalnia wiedzy.


Kilka lat później poznaliśmy CARLOSA MOLINĘ (bezpośredniego ucznia Keneia Mabuniego, sekretarza Europejskiej Unii Shito-Ryu, szefa niemieckiego Shito-ryu), który zaprosił nas do Berlina na szkolenie z Hidetoshim Nakahashim. I tak to się zaczęło. Od 2005 do 2017 r. seminaria z nim zawsze były w naszym kalendarzu. I od pierwszej chwili, od pierwszego ukłonu, byliśmy pod urokiem aury mistrza Nakahashiego.


W 1995 r. mistrz Nakahashi uzyskał stopień 8. dan i tytuł „KYOSHI”, co w wolnym tłumaczniu oznacza „EKSPERT NAUCZYCIEL”. Z kolei w roku 2008 otrzymał on stopień 9. dan. W tamtym czasie asystował swemu nauczycielowi, soke Keneiowi Mabuniemu podczas jego ostatnich seminariów w Europie. W Egerze, na Węgrzech, mieliśmy zaszczyt poznać soke Mabuniego osobiście.


Nigdy nie zapomnę spotkania z soke Mabunim. Korytarzem zbliżają się Kenei Mabuni i Hidetoshi Nakahashi. Mistrz Nakahashi zobaczył naszą polską grupę, pokazał nas soke Mabuniemu i po japońsku przedstawił. Soke Mabuni zatrzymał się, podał nam rękę, co spowodowało oniemienie i miękkie kolana u każdego z nas. Widząc to, mistrz Nakahashi powiedział: Polonaise, hard workers!. Większego komplementu nie moglibyśmy sobie wymarzyć... Był to rok 2008.

Kyoshi Hidetoshi Nakahashi Kenei Mabuni Karate Do Shito Ryu Eger Hungary 2008

Kyoshi” nigdy nikogo nie lekceważył, nie pomijał. Każdemu podawał rękę. Każdemu pomagał, każdego uczył. Przez całe życie mój mąż przekazywał swą wiedzę wszystkim, którzy wstępowali do jego klubu, angażował się dla każdego z osobna. Niczego nie ukrywał” - mówi Marie-Jo.


A jego biegłość techniczna w Karate... Mistrz Nakahashi wykonywał kata z niezwykłą łatwością, jakby bez wysiłku, a jednak z ogromną siłą, szybkością i precyzją. Sam prezentował kata, również w wieku ponad 70 lat. Często zdejmował kimono, by pokazać prawidłową pracę przepony. Jego kondycji fizycznej i sprawności mogło mu pozazdrościć wielu karateka, również tych dwukrotnie, trzykrotnie młodszych.


Kyoshi” Hidetoshi Nakahashi odszedł 5 lipca 2019 roku. Jego wieloletni przyjaciel Carlos Molina napisał: „Mistrz Nakahashi zakończył swą ostatnią walkę. Teraz znów kontynuuje trening ze swym nauczycielem, Keneiem Mabunim".


Kenei Mabuni Hidetoshi Nakahashi Karate do Shito ryu Training