Shitō-ryū to styl Karate, który w latach 20. ubiegłego wieku złożył mistrz Kenwa Mabuni. Dokonał on syntezy starych stylów, czyli Shōrin-ryū, Shōrei-Ryū oraz Białego Żurawia. Siła technik zależy od treningu fizycznego, ćwiczeń z makiwara oraz technik oddechowych. Do tego szybkość, refleks, elastyczność. Mabuni uczył zarówno ruchów twardych i szybkich, jak i miękkich, łagodnych.


Razem ze stylem Shotokan, Goju-ryu i Wado-ryu, Shito-ryu należy do czwórki najważniejszych stylów japońskiego Karate na świecie.


Jest to styl uniwersalny, dający możliwość indywidualnego rozwoju każdemu karateka, w zależności od jego predyspozycji. Wszechstronność Shitō-ryū odzwierciedla też liczba kata, sięgająca prawie 100. Jest to największa liczba form, na tle pozostałych stylów Karate-Do. W Shitō-ryū  kata odgrywają największą rolę w poznawaniu Karate-Do.


Prekursorem Shitō-ryū w Polsce jest Sensei Andrzej Kozak. W 1997 roku nawiązał on kontakt z mistrzem Fumio Demura i rozpoczął współpracę trwającą do dziś.

Andrzej Kozak Fumio Demura Karate-Do Shito-Ryu Kobudo Battodo Warszawa Ursynów Mokotów

Shitō-Ryū nauczają wielcy mistrzowie, wspaniali instruktorzy o międzynarodowej sławie, tacy jak Fumio Demura, Keiji Tomiyama, Hatano Yoshinaru, Akira Sato, Genzo Iwata.


Styl jest reprezentowany przez wielu mistrzów Karate sportowego, takich jak np. legendarni bracia Hasegawa, Antonio Diaz i oczywiście Rika Usami.


Proste i artystyczne ćwiczenia podstawowe (kihon), skuteczna nauka walki (kumite), ogromna ilość form (kata). Do tego Kobudō - sztuka walki tradycyjną bronią z Okinawy (m.in. długim kijem, tonfami, nunchaku). Kolejnym elementem szkolenia jest też Battō-dō - sztuka dobywania miecza. Do tego bogata teoria i filozofia.


Wszystkie te elementy czynią z Shitō-Ryū styl fascynujący, piękny, bogaty  - ale też wymagający wielu lat praktyki i pełnego poświęcenia.


Serdecznie zapraszamy na [TRENING].