Shitō-ryū to styl Karate stworzony w Japonii, w pierwszej połowie XX wieku. Jego twórca, mistrza KENWA MABUNI dokonał syntezy starych stylów z Okinawy (Shōrin-ryū i Shōrei-Ryū) oraz zaczerpnął wiele elementów ze stylu Białego Żurawia. Razem ze stylem Shotokan, Goju-ryu i Wado-ryu, Shito-ryu należy do czwórki największych stylów japońskiego Karate na świecie.


Prekursorem Shitō-ryū w Polsce jest »Andrzej Kozak«. W 1997 roku nawiązał on kontakt z mistrzem »Fumio Demura« i rozpoczął współpracę trwającą do dziś.


Fumio-Demura-Andrzej-Kozak-1999-Karate-do-Shito-ryu-Genbu-kai-Poland
»Andrzej Kozak« (z lewej) i »Sensei Demura« (w środku). Pierwsze nauki. Lubeka, 1999 r.

Zróżnicowane techniki oraz koncepcje walki poznajemy poprzez trening KATA - tzw. układów formalnych, zbiorów technik zawierających ukryte znaczenie. Poszczególne uderzenia, bloki i pozycje doskonalimy podczas KIHON, czyli treningu podstawowego. Skuteczność w walce rozwijamy dzięki KUMITE - walce treningowej. Ostatnim, niezbędnym elementem praktyki jest ogólnorozwojowy trening fizyczny - rozwój siły, szybkości, rozciągnięcia, kondycji i koordynacji, bez których nie możliwe jest poprawne wykonywanie technik Karate.


Shitō-ryū zawiera największą ilość kata ze wszystkich stylów Karate. Oznacza to bogactwo techniczne i materiał do nauki przez lata. A oprócz Karate... uczymy się również »KOBUDŌ« - sztuki walki tradycyjną bronią z Okinawy oraz BATTŌ-DŌ - sztuki dobywania miecza.


Serdecznie zapraszamy na »TRENING«.