Shitō-ryū to styl Karate stworzony w Japonii, prawie 100 lat temu. Dzisiaj jest to jeden z największych i najpopularniejszych stylów Karate. Jego twórca, mistrza KENWA MABUNI był jednym z najbardziej cenionych ekspertów sztuk walki swoich czasów. Tworząc swój styl dokonał on syntezy starych stylów z Okinawy (Shōrin-ryū i Shōrei-Ryū), a także wielu elementów stylu Białego Żurawia.


Prekursorem Shitō-ryū w Polsce jest »Andrzej Kozak« , który w 1997 roku nawiązał kontakt z jednym z największych ekspertów Shitō-ryū - mistrzem »Fumio Demura« . Choć przeszliśmy długą drogę, wciąż się uczymy i doskonalimy. Stale się rozwijamy, a naszą wiedzę i umiejętności przekazujemy w »naszych dōjō«


Fumio-Demura-Andrzej-Kozak-1999-Karate-do-Shito-ryu-Genbu-kai-Poland
»Andrzej Kozak« (z lewej) i »Sensei Demura« (w środku). Pierwsze nauki. Lubeka, 1999 r.

Dla nas Karate to coś więcej niż rekreacja, dyscyplina sportowa, czy samoobrona. To przede wszystkim wszechstronny rozwój kształtowanie charakteru. Karate to droga, którą można podążać przez wiele lat, a nawet całe życie. Karate to również fascynująca japońska kultura, historia, filozofia, inny sposób myślenia. Karate to nie tylko sztuka walki, to także sztuka życia.


Nie uczymy „bicia się”. Karate nie służy agresji. Realna walka to pretekst do głębszej refleksji nad wartością zdrowia i życia. Poprzez trening sztuki walki uczymy się szacunku i dyscypliny, wzmacniamy zdrowie, rozwijamy swoje zdolności fizyczne. Walczymy z naszymi największymi przeciwnikami - własnymi słabościami.


Stwarzamy możliwość treningu przez całe życie, tak jak sami to robimy. Jesteśmy wierni tradycyjnym ideom treningu, ale korzystamy też z nowoczesnych rozwiązań i koncepcji. Robimy wszystko, by nasza nauka Karate była kompleksowa i dlatego oferujemy zróżnicowane zajęcia dla osób w każdym wieku.


Techniki oraz koncepcje walki poznajemy poprzez trening KATA - tzw. układów formalnych, ustalonych zbiorów technik. Shitō-ryū zawiera największą ilość kata ze wszystkich stylów Karate na świecie. Oznacza to bogactwo techniczne i materiał do nauki przez lata. Poszczególne uderzenia, bloki i pozycje doskonalimy podczas KIHON, czyli treningu podstawowego. Skuteczność w walce rozwijamy dzięki KUMITE - walce treningowej. Ostatnim, niezbędnym elementem praktyki jest wszechstronny trening fizyczny - rozwój siły, szybkości, rozciągnięcia, kondycji i koordynacji, bez których poprawna i skuteczna technika Karate jest nieosiągalna.


O Karate można pisać w nieskończoność. Najważniejsze, to rozpocząć »TRENING«