Shitō-ryū to styl Karate stworzony w Japonii, prawie 100 lat temu. Dzisiaj jest to jeden z największych i najpopularniejszych stylów Karate. Jego twórca, mistrz KENWA MABUNI był jednym z najbardziej cenionych ekspertów sztuk walki swoich czasów. Tworząc swój styl dokonał on syntezy starych stylów z Okinawy: Shorin-ryū i Shorei-ryū, a także wielu elementów stylu Białego Żurawia (Kung-fu).


Jesteśmy prekursorami stylu Shitō-ryū w Polsce. W 1997 roku Andrzej Kozak nawiązał kontakt z mistrzem Fumio Demura, a w roku 1999, wraz z synem, Maciejem Kozakiem pojechali spotkać się z mistrzem pierwszy raz. Choć od tamtej pory przeszliśmy długą drogę, wciąż się uczymy, doskonalimy i rozwijamy, a naszą wiedzę i umiejętności przekazujemy w dōjō.


Maciej-Kozak-Fumio-Demura-Andrzej-Kozak-Karate-Do-Shito-Ryu-Itosu-Genbu-Kai-Poland

Od lewej: Maciej Kozak , Sensei Demura , Roman Westfehling, Andrzej Kozak. Lubeka, 1999 r.


Dla nas Karate to coś więcej niż rekreacja, dyscyplina sportowa, czy samoobrona. To przede wszystkim wszechstronny rozwój kształtowanie charakteru. Karate to droga, którą można podążać przez wiele lat, a nawet całe życie. Karate to również fascynująca japońska kultura, historia, filozofia, inny sposób myślenia. Karate to nie tylko sztuka walki, to także sztuka życia.


Nie uczymy „bicia się”. Karate nie służy agresji. Praktyka sztuki walki (budō) to pretekst do doskonalenia się i rozwoju osobistego. Dzięki treningowi uczymy się dyscypliny oraz szacunku, wzmacniamy zdrowie, rozwijamy swoje zdolności fizyczne. Walczymy z naszymi największymi przeciwnikami - własnymi słabościami.


Stwarzamy możliwość regularnego treningu przez lata. Jesteśmy wierni tradycyjnym ideom treningu, ale korzystamy też z nowoczesnych rozwiązań i koncepcji. Robimy wszystko, by nasza nauka Karate była kompleksowa i dlatego oferujemy zajęcia w zróżnicowanych grupach.


Techniki oraz koncepcje walki poznajemy poprzez trening kata - tzw. układów formalnych, ustalonych zbiorów technik. Shitō-ryū zawiera największą ilość kata ze wszystkich stylów Karate na świecie. Oznacza to bogactwo techniczne i materiał do nauki przez lata. Poszczególne uderzenia, bloki i pozycje doskonalimy podczas kihon, czyli treningu podstawowego. Praktyczne zastosowanie poznawanych technik rozwijamy dzięki kumite - ćwiczeniom z partnerem. Ostatnim, niezbędnym elementem praktyki jest wszechstronny trening fizyczny - rozwój siły, szybkości, rozciągnięcia, kondycji i koordynacji, bez których poprawna i skuteczna technika Karate jest nieosiągalna.


Więcej o Karate piszemy na naszym BLOGU ,

a tymczasem zapraszamy na TRENING .