Shitō-ryū to styl Karate stworzony w Japonii, prawie 100 lat temu. Dzisiaj jest to jeden z największych stylów Karate na świecie. Jego twórca, mistrz Kenwa Mabuni był jednym z najbardziej cenionych ekspertów sztuk walki swoich czasów. Dokonał on syntezy starych stylów z Okinawy: Shorin-ryū i Shorei-ryū, a także wielu elementów stylu Białego Żurawia (Kung-fu).

Więcej o mistrzu Mabunim i jego życiowym dziele przeczytasz na naszym blogu.


Jesteśmy prekursorami stylu Shitō-ryū w Polsce.

Wcześniej praktykowaliśmy Karate ponadstylowe i Shōtōkan. W 1997 roku nawiązaliśmy kontakt z sensei Fumio Demurą, który przyjął nas do swojej organizacji i umożliwił nam poznanie Shitō-ryū. Od roku 2005 pobieraliśmy też równolegle nauki od sensei Hidetoshi Nakahashi, dzięki któremu zgłębiliśmy tradycje i filozofię stylu, a nawet mieliśmy zaszczyt poznać osobiście sōke Kenei Mabuni (syna założyciela Shito-ryu).

Choć przeszliśmy długą drogę, to wciąż się uczymy, doskonalimy i rozwijamy - aktualizujemy wiedzę, szukamy inspiracji i stawiamy przed sobą nowe cele. Zdobytą wiedzą, umiejętnościami i doświadczeniem dzielimy się z naszymi adeptami w dōjō.


Maciej-Kozak-Fumio-Demura-Andrzej-Kozak-Karate-Do-Shito-Ryu-Itosu-Genbu-Kai-Poland

Od lewej: Maciej Kozak, Sensei Fumio Demura, Roman Westfehling, Andrzej Kozak. Lubeka, 1999 r.


Dla nas Karate to coś więcej niż sport, rekreacja, czy samoobrona. To przede wszystkim wszechstronny rozwój i kształtowanie charakteru. Karate to droga, którą można podążać przez wiele lat, a nawet całe życie. Karate to również fascynująca japońska kultura, historia, filozofia. Karate to dla nas styl życia.


Nie uczymy „bicia się”. Karate nie służy agresji. Praktyka sztuki walki (budō) to pretekst do doskonalenia się i rozwoju osobistego. Dzięki treningowi uczymy się dyscypliny oraz szacunku, wzmacniamy zdrowie, rozwijamy swoje zdolności fizyczne. Walczymy z naszymi największymi przeciwnikami - własnymi słabościami.


Stwarzamy możliwość regularnego treningu przez lata. Jesteśmy wierni tradycyjnym ideom treningu, ale korzystamy też z nowoczesnych rozwiązań i koncepcji. Robimy wszystko, by nasza nauka Karate była kompleksowa i dlatego trenujemy w zróżnicowanych grupach, podzielonych ze względu na tematykę, wiek i stopień zaawansowania.


Jak trenujemy? Techniki oraz koncepcje walki poznajemy poprzez trening kata - tzw. układów formalnych, ustalonych zbiorów technik. Shitō-ryū zawiera największą ilość kata ze wszystkich stylów Karate na świecie. Oznacza to bogactwo techniczne i materiał do nauki przez lata. Poszczególne uderzenia, bloki i pozycje doskonalimy podczas kihon, czyli treningu podstawowego. Praktyczne zastosowanie poznawanych technik rozwijamy dzięki kumite - ćwiczeniom z partnerem. Ostatnim, niezbędnym elementem praktyki jest wszechstronny trening fizyczny - rozwój siły, szybkości, rozciągnięcia, kondycji i koordynacji, bez których poprawna i skuteczna technika Karate jest nieosiągalna.


Więcej o Karate piszemy na naszym blogu,

a tymczasem zapraszamy na treningi w Warszawie.