with Brak komentarzy

Ochraniacze maksymalizują bezpieczeństwo zarówno podczas treningów Karate sportowego, jak i samych zawodów. Na rynku jest duży wybór w szerokich przedziałach cenowych, dlatego dobrze wiedzieć, kiedy inwestować w droższy sprzęt, a kiedy można zaoszczędzić. Poniższe zestawienie ma charakter subiektywny i jest oparte na doświadczeniu nabytym przez lata prowadzenia zajęć.

ZACHĘCAMY DO PORÓWNYWANIA CEN, SZUKANIA NAJLEPSZYCH OFERT I PROMOCJI

OCHRANIACZE DO KARATE - KUMITE SPORTOWEGO


UWAGI:

-  "Domyos" z Decathlonu są najlepsze pod względem stosunku ceny do jakości, lecz warto rozważyć niewielką dopłatę do certyfikowanych rękawic "Adidas" lub "Tokaido", szczególnie jeśli się myśli o zawodach sportowych.


UWAGI:

- planując udział w zawodach, należy się zaopatrzyć w nagolenniki certyfikowane przez WKF.

- odradzamy ochraniacze do MMA (inna dyscyplina, inne zasady, inne techniki)

- ochraniacze MUSZĄ zapewniać ochronę zarówno goleni, jak i stóp.


UWAGI:

- szczególnie polecamy ochraniacze zakładane pod kimono.

- kobiety powinny dodatkowo rozważyć zakup ochraniacza piersi.

- ochraniacz powinien być dopasowany do ciała, by nie krępować ruchów.


UWAGI:

- osłona twarzy musi być plastikowa (nie metalowa!). Plastik powinien być przezroczysty, dla lepszej widoczności.

- kask powinien być w kolorze białym, szczególnie jeśli ma służyć na zawodach.

DODATKOWE OCHRANIACZE I AKCESORIA


UWAGI:

- "przyrządówki" służą do silnego uderzania, muszą więc być dobrze dopasowane i wygodne.

- rękawice do kumite sportowego nie nadają się do mocnego uderzania w worek, tarcze, łapy.

- jeżeli rękawice mają być używane razem z owijkami, należy kupić większy rozmiar.

- wysoce wskazana ochrona kciuka i dobre usztywnienie nadgarstka.


UWAGI:

- rękawice bokserskie nie nadają się, ponieważ nie pozwalają układać dłoni do technik Karate.

- rękawice przyrządowe nie nadają się, ponieważ są za cienkie i za twarde do ćwiczeń z partnerem.

- rękawice powinny zapewniać osłonę kciuka, ale go nie unieruchamiać (jak w rękawicach do boksu)

- polecamy rękawice wykonane z prawdziwej skóry, z uwagi na dłuższą żywotność i komfort.

- jeżeli rękawice mają być używane razem z owijkami, należy kupić większy rozmiar.

 • RĘKAWICE DO WALKI BEZPIECZNYM MIECZEM
  Takie rękawice muszą zasłaniać całe palce. Doskonale nadają się do tego rękawice bramkarskie, wykonane z lateksu lub twardej skóry. Ceny takich rękawic zaczynają się od 10-20 złotych - wystarczy najprostszy model. Ważne, by dobrze dobrać rozmiar. Można też kupować inne rękawice, np. robocze, albo wręcz specjalistyczne ochraniacze do szermierki, ale wiązać się to będzie z dużo większym kosztem.

 • OCHRONA STÓP PRZED OBTARCIAMI
  W dōjō powinno się zawsze chodzić boso. Czasami zdarza się jednak, że obtarcie stóp, lub inny uraz, uniemożliwia trening. W okresie zimowym też dopuszcza się "coś na nogi", by chronić się przed przeziębieniem. Obecnie są dostępne na rynku produkty, które zapewniają potrzebną ochronę stóp, a jednocześnie nie są to obuwie ze sztywną podeszwą, które kłóciły by się z etykietą dōjō i stwarzały zagrożenie w ćwiczeniach z innymi.
  - skarpetki anypoślizgowe - nie polecamy. Choć jest to najprostsze i najtańsze rozwiązanie, nie jest ono trwałe. Intensywność treningu Karate sprawia, że takie skarpetki, nawet jakościowe, szybko się niszczą.
  - skarpety neoprenowe - używane najczęściej sportach wodnych. Zapewniają przyczepność, komfort, ochronę i ciepło. Minusem jest to, że stopa w nich się poci. Po 90 minutach treningu w środku jest mokro i trzeba wysuszyć stopę oraz skarpety. Na szczęście neopren szybko schnie. Ceny takich skarpet zaczynają się od ok 40 zł i można je kupić np. w Decathlonie (LINK)
  - skarpety "grapplingowe" - podobne do wyżej opisanych, sprzedawane jednak docelowo na rynek sportów walki. Ceny zaczynają się od ok. 90 złotych. Trudno dostępne.
  - ochraniacze stóp do Taekwondo - polecamy. Zapewniają dodatkową ochronę grzbietu stopy i usztywnienie kostki. Nie zakrywają całej stopy - pięta i końcówki palców są odsłonięte. Ceny od 90 do 130 złotych.

 • OCHRANIACZE NA ZĘBY
  Ceny zaczynają się od 15 złotych. Polecamy kupować jednowarstwowe (tylko na górą szczękę) z uwagi na komfort oddychania. Bardzo ważne jest uformowanie i dopasowanie zakupionego ochraniacza do zębów, zgodnie z instrukcją użytkowania.

Rozum - najważniejszy ochraniacz.

Nawet najdroższy, certyfikowany sprzęt nie zapewni 100% bezpieczeństwa. Zawsze miejmy to na uwadze, dla dobra własnego i innych.


Karate jest dyscypliną kontaktową.

Nawet przy zachowaniu wszelkich zasad bezpieczeństwa istnieje ryzyko wypadku, urazu, kontuzji. Ochraniacze maksymalizują bezpieczeństwo na treningach. Prawidłowo wykorzystywane, służą latami. Wykorzystujemy je regularnie na treningach, seminariach, zawodach i obozach.


Różne ćwiczenia - różne sprzęty.

Przykładowo, rękawice do kumite sportowego nie nadają się do silnego uderzania w worek. Z kolei rękawice przyrządowe (do uderzania) nie nadają się do sparringów. Inaczej trenujemy do zawodów, inaczej do samoobrony, a jeszcze inaczej dla rekreacji.