Dōjō oznacza "miejsce doskonalenia się" lub „miejsce Drogi” (jap. – droga, – miejsce). Nie jest to zwykła „sala gimnastyczna". Dōjō jest miejscem szczególnym, zarezerwowanym dla treningu sztuki walki, doskonalenia się oraz medytacji. Dlatego w dōjō obowiązuje ceremonia – sposób zachowania wyrażający szacunek zarówno dla innych ludzi, jak i dla samego treningu oraz idei sztuki Karate.


Osiągnięcie mistrzostwa w Karate-dō wymaga wielu lat ciężkiej pracy. Karateka spędza w dōjō dziesiątki, a nawet setki godzin rocznie, jest więc silnie związany z tym miejscem - okazuje mu więc szacunek i przestrzega jego zasad.


W dōjō, główna ściana nazywana jest shinzen (lub shomen). Zwykle zawieszone jest na niej kakemono oraz portrety mistrzów, twórców danego stylu Karate. Czasem pod kakemono stoi wazon z kwiatami wyrażający szacunek i odświętność miejsca.


Ceremonia (jap. shiki) odbywa się na początku i na koniec treningu. Odróżnia ona dalekowschodnie sztuki walki od innych form aktywności fizycznej. Ukłony oraz ceremoniał nie mają znaczenia religijnego. Są oznaką szacunku i dobrych intencji.


Trening sztuki walki może być niebezpieczny. Źle wykonana technika, brak porządku na zajęciach, nieprzestrzeganie zasad mogą spowodować wypadek. Etykieta dōjō służy podkreśleniu wagi odpowiedniego zachowywania się i przestrzegania zasad, które maksymalizują bezpieczeństwo trenujących osób.


Duże znaczenie ma też strój treningowy (jap. keiko-gi). Biały kolor symbolizuje czystość intencji, pokojowe nastawienie. Odpowiedni strój, podobnie jak etykieta, jednoczy wszystkich ćwiczących we wspólnym celu, jakim jest doskonalenie się i trening Karate.


W dōjō nie ma znaczenia kim jesteś w życiu, pracy, czy szkole – wszystko to zostawiamy za drzwiami, koncentrujemy się na ćwiczeniach i poświęcamy sztuce Karate-dō.

1. Wchodząc do dōjō wykonujemy ukłon stojący (tachi-rei), jeśli to możliwe, w kierunku shinzen. Tak samo robimy przy opuszczaniu sali.


2. Zachowujemy się spokojnie. Bieganie, krzyki, wygłupy są wykluczone. Czekając na trening można przywitać się z Sensei oraz pozostałymi członkami grupy, wstępnie się rozgrzewać, rozciągać lub po cichu rozmawiać.


3. Każdemu okazujemy szacunek. Ze wszystkimi witamy się ukłonem. Jest to absolutna podstawa dobrego zachowania się. Witanie się, żegnanie, również początek i koniec rozmowy, zapytania o cokolwiek – zawsze ukłon.


4. Do nauczyciela zwracamy się per „Sensei”. Nie „proszę pana/pani”, ani „ty”. Podobnie do Senpai, czyli uczniów najstarszych stażem i stopniem.


5. Podczas treningu zawsze bądź czujny i skoncentrowany. Uważaj na to co robisz oraz na innych.


6. Nigdy nie podważaj poleceń instruktora, sensu ćwiczenia, ani wskazówek Senpai.


7. Strój poprawiaj stojąc tyłem do kakemonoJeżeli rozwiąże Ci się pas, kimono lub spodnie, zaczekaj na przerwę między ćwiczeniami. Nigdy się nie poprawiaj w trakcie trwania ćwiczenia, szczególnie podczas kumite.


8. Strój do ćwiczeń utrzymuj w czystości. Swoje ciało również. Nie trenuj z długimi paznokciami.


9. Na treningu jest zakaz noszenia biżuterii, ozdób, pierścionków, naszyjników itd. Dotyczy to także dewocjonaliów.


10. Ćwicz uczciwie, rzetelnie i regularnie. Pracuj nad swym umysłem, techniką i ciałem (shin-gi-tai).


A GDY SIĘ SPÓŹNISZ NA TRENING...


Tradycyjnie, spóźnianie się na trening jest wykluczone i dawniej osoby spóźnione nie były wpuszczane do dōjō. Współcześnie jednak, zasady są bardziej wybaczające i można dołączyć do rozpoczętego już treningu, przy zachowaniu określonych zasad.


1. Jeśli aktualnie trwa ceremonia shiki, czekamy przed salą, aż ceremonia się zakończy i dopiero wówczas wchodzimy do dōjō.


2. Idziemy za szeregiem, uważając by nikogo nie potrącić, ani nikomu nie przeszkodzić w ćwiczeniu, na koniec Sali, tam gdzie jest więcej miejsca, z boku grupy.


3. Samodzielnie wykonujemy ceremonię, po cichu wypowiadając nazwy ukłonów. Opcjonalnie można pominąć w tym wypadku medytację.


4. Jeśli spóźnienie jest duże i trening już trwa, rozgrzewamy się samodzielnie, aby uniknąć kontuzji w czasie ćwiczeń. Jeżeli grupa sama dopiero rozpoczęła rozgrzewkę…


5. Podchodzimy do nauczyciela (lub osoby prowadzącej trening), wykonujemy ukłon, przepraszamy za spóźnienie i prosimy o dołączenie do grupy. Jeżeli uzyskamy zgodę, dziękujemy ukłonem i włączamy się do treningu.